Anasayfa Arama Foto Galeri Videolar Atatürk Köşesi Batman Valiliği GAP İdaresi Başkanlığı RSS İletişim
Özel Arama

Sincar Bilişim Teknoloji


Sincar Bilişim Teknoloji

ZİYARETÇİ TRAFİĞİ

» Aktif Ziyaretçi 2
» Bugün Gelen 118
» Toplam Ziyaretçi 277069
SAYIN ZİYARETÇİMİZ
» IP Adresiniz | 54.198.25.229
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Neden Bilgisayarlı Muhasebe?

Neden Bilgisayarlı Muhasebe?

Tarih 16.Eylül.2009, 02:00 Editör Seyhan SİNCAR

Firmaların gelecekteki faaliyetlerini planlaması ve şu anki durumlarının tespitinin yapılabilmesi, muhasebe bölümünden sağlanan bilgilere dayanır. Firmalar bu bilgilerle mevcut durumlarını tespit edebilir...

İşletmelerde Muhasebe Neden Önemlidir?

Firmaların gelecekteki faaliyetlerini planlaması ve şu anki durumlarının tespitinin yapılabilmesi, muhasebe bölümünden sağlanan bilgilere dayanır. Firmalar bu bilgilerle mevcut durumlarını tespit edebilecekleri gibi, geleceğe dönük yatırımlar da yapabilirler. Muhasebe, yalnızca devlete karşı sorumlulukların yerine getirildiği bir sistem değildir. Şirketler, kuracakları sağlıklı bir muhasebe sistemiyle maliyet, pazarlama, satış ve dağıtımla ilgili birçok karara yön verecek raporlar çıkarabilir.

KOBİ'lerde yönetim tarzı işletme sahiplerinin tutumlarına endekslidir. Burada işletme sahibi ön planda olup, onun kişilik yapısı ve değerleri doğrultusunda işletme yapısı şekillenir. Bütün bu yetki ve sorumlulukların tek kişide toplanmasıyla ise işletme yapısı fonksiyonları karmaşık bir hale gelir. Yöneticinin üstlendiği görevler arttıkça durum daha da karışık bir hal alır. Çünkü artık yönetici, aynı zamanda muhasebeci, satıcı, finans uzmanı ve patrondur. Bu durumda kontrol mekanizması artık kendisidir. Olaylara kendi bakış açısı ile bakmakta ve karar vermektedir. Bu durumda patron artık bazı rolleri devretmek zorundadır. Bunlardan biri de "muhasebe"dir.

Belge Düzeninin Önemi
KOBİ'lerdeki sorunların büyük bölümü belge düzenindeki eksiklik ve hatalardan kaynaklanır. Yöneticiler gelir getirici faaliyetlere odaklandıklarından, ticari işlemin kanıtı olan belge alıp vermeyi genellikle ertelerler. Bunun sonucunda firmaların karşısına hesap mutabakatsızlıkları çıkar. Bu da muhasebe bölümü ve yönetici arasında sorunlara neden olur. Hatta bu sorunlar müşteriye de yansıyabilir.

Patronla muhasebeci arasında oluşabilecek probleme klasik bir örnek vermek gerekirse; muhasebeci patronuna "Efendim, bizim şu şirketten alacağımız görünüyor" der. Tabii işin ucunda alacak olduğundan, patron "Öyle mi? O zaman sen firmayı ara görüş, bir mutabakat yapın" der. Elemanımız hemen karşı firmayı arar; "Biz, size şu fatura ile falan tarihte satış yaptık, ödemesi görünmüyor" der. Karşı firmanın sahibi ise "Olur mu efendim? Ben patronunuza ödeme yaptım, hatta oturduk çay içtik. Bir yanlışlık olmasın" diye konuşma devam eder. Sonunda patronumuz olayı hatırlar ve bakiye kapatılır.

Oysa bu işlem neticesinde, ödemenin alındığına dair bir belge düzenlenseydi bu uzun diyalogların hiçbirine gerek kalmayacaktı. Bu arada işletmenin kasasının tutulmadığı, kasanın patronun cebi olduğu ortaya çıkıyor. Firma muhasebesi, zamanını bu sefer daha farklı işler için harcayacaktı. Bu gibi durumlarda muhasebenin sağlıklı bir rapor hazırlaması mümkün değildir.

NEDEN BİLGİSAYARLI MUHASEBE ?

Hepimizin de çok iyi bildiği üzere, günümüzde firmalar tüm mali işlemlerinin takibini muhasebe yazılımları ile gerçekleştirmektedirler. Artan iş hacimleri sonrası, firmaların muhasebesel takibatlarını gerçekleştirebilmeleri için bilgisayarlardan yardım almaları kaçınılmaz olmuştur. Muhasebe yazılımları sayesinde, firmalar mali verilerini daha güvenli bir şekilde depolayabilmekte, verilere çok daha hızlı ulaşarak iş performanslarını artırabilmektedirler.
Bir firmanın en önemli bölümlerinin başında Muhasebe gelmektedir. Muhasebe konusunda bilgi sahibi olan bir kimse, sector önemli olmaksızın tüm firmalarda rahatlıkla görev alabilir konumda olacaktır.
Bilgisayarlı Muhasebe kullanımı gerçekleştirebilmeniz için, öncelikle muhasebe konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Muhasebe kurallarını ve bir şirketteki mali işleyişi bilmelisiniz ki bilgisayar ortamında geliştirilen ve Bilgisayarlı Muhasebe olarak isimlendirilen programları kullanabilesiniz.
Batman Yeşiltepe ÇATOM olarak, sizlere önce ihtiyacınız olan muhasebe bilgisini ve
ardından da piyasada en yaygın biçimde kullanılan Logo, Mikro ve ETA muhasebe programlarının nasıl kullanılabildiğini yoğunlaştırılmış uygulamalarla ve Muhasebe konusunda uzman eğitmenlerimizle detaylı bir şeklide öğretiyoruz.

BİLGİSAYARLI MUHASEBE SERTİFİKASININ ÖNEMİ

Eğitimlerimiz sonunda, katılımcılarımız Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği Bilgisayarlı Muhasebe sınavlarına girerek, resmi geçerliliği olan Bilgisayarlı Muhasebe sertifikasına sahip olabilirler.
Eğitim esnasında, eğitmenlerimiz siz değerli katılımcılarımız sertifika sınavlarına hazırlayarak, daha kolay sertifika sahibi olabilmeniz konusunda yardımcı olmaktadırlar. Elinizdeki sertifika ile iş dünyasında etkili bir şekilde var olabileceksiniz.

Bu haber 4135 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Bilgisayarlı Muhasebe

Muhasebede Şirketler ve Özellikleri

Muhasebede Şirketler ve Özellikleri Muhasebede Şirketler ve Özellikleri; Şahıs Şirketleri, Limited Şirket, Anonim Şirket, Komandit ve Kollektif Şirketl...

Muhasebe Kayıt Örnekleri

Muhasebe Kayıt Örnekleri Muhasebe Hesaplarının Yevmiye Kayıt Örnekleri...
Yeşiltepe ÇATOM05.Eylül.2009

Ürünlerimiz


           

ANKET

Sitemizi Nasıl Buldunuz

Tüm Anketler

Basında Yeşiltepe ÇATOM

Milli Eğitim Bakanlığı

Sincar.net Sincar Bilişim Teknoloji
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi